Trafik Işıkları

05.11.2019 21:00


Sitemizdeki tüm konu anlatımları sınavlarda çıkmış sorulardan derlenmiş olup konu anlatımları sonunda o konu ile ilgili çıkmış sorular yer almaktadır. Hemen hemen sınavda bu sorular ve benzerleri dışında soru sorulmamaktadır. E-sınav bölümü ise sadece kendi öğrencilerimiz içindir. Sitemizden en iyi şekilde faydalanmanız dileği ile...

İyi Çalışmalar ve Başarılar Dileriz. 


Aksine bir işaret yoksa ;
Kırmızı ışık dur,
Sarı ışık hazırlan,
Yeşil ışık geç anlamı taşır.
Kırmızı ışıktan sonra (veya birlikte) yanan sarı ışık sürücüye yolun trafiğe açılmakta olduğunu bildirir, sürücü harekete hazırlanmalıdır.
Yeşil ışıktan sonra (veya birlikte) yanan sarı ışık sürücüye yolun trafiğe kapanmakta olduğunu bildirir, sürücü yavaşlayıp durmalıdır.

Kavşaklarda ışıklar karşılıklı olarak aynı renk yanar.
 
Şekildeki kavşakta 1 numaralı araca kırmızı yanarken 2 numaralı araca yeşil, 1 numaralı araca yeşil yanarken 2 numaralı araca kırmızı yanar.

Aralıklı (fasılalı) yanıp sönen ışıklar:
Aralıklı yanıp sönen kırmızı ışık dur levhası ile aynı anlamı taşır. Aralıklı yanıp sönen kırmızı ışığı gören sürücü mutlaka durup yolu kontrol etmeli, eğer yol uygunsa yola devam etmeli uygun değil ise geçmekte olan diğer araçlara yol vermelidir.
-----
Aralıklı yanıp sönen sarı ışık yol ver levhası ile aynı anlamı taşır. Aralıklı yanıp sönen yeşil ışığı gören sürücü yavaşlayıp yolu kontrol etmeli, yol müsaitse devam etmeli değilse geçen araca yol vermelidir.

Işıklı trafik cihazı ile birlikte ışıklı ok varsa, ok yönündeki dönüş ok yeşil yandığı zaman yapılır.
Yukarıdaki şekle göre sadece sağa dönüş yapılabilinir.
-----
Şekle göre doğru gidilebilinir veya yol müsaitse sola dönüş yapılabilinir.
Sağa dönüş yasaktır.
-----
Şekle göre doğru 2 numaralı araç düz gidilebilinir, 3 numaralı araç sağa dönebilir ama kırmızı oklu ışık yandığından 1 numaralı aracın sola dönüş yapması yasaktır.

Aşağıdaki SORU BANKASI butonunu tıklayarak bu konu ile çıkmış soruları çözebilirsiniz. 

Sosyal Medya